2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına puan veren ‘RLS Kharkiv Uluslararası Badminton Turnuvası’ 04-08 Eylül 2019 tarihleri arasında Ukrayna’nın Kharkiv kentinde sona erdi.

2012 Londra Olimpiyat sporcumuz Neslihan Yiğit, tek bayanlar kategorisinde sırasıyla Moldova, Ukrayna, Kanada ve Galler’li rakiplerini mağlup ederek finale kadar yükseldi. Finalde de Fransız rakibi Ql Xuefei’ye 2-1 yenildi. Turnuvayı ikinci olarak tamamladı.

2016 Rio Olimpiyat sporcumuz Özge Bayrak ise sırasıyla Bulgaristan, Hollanda ve Macaristan’lı rakiplerini yenerek, yarı finale yükseldi. Yarı finalde Fransız rakibi Ql Xuefei’ye 2-0 yenildi ve turnuvada üçüncü oldu.

Turnuva da bir diğer kategori çift bayanlar sporcuları Bengisu Erçetin ve Nazlıcan İnci’de yarı finale kadar mücadelelerine devam ettiler. Yarı finalde ise İngiliz rakipleri Chloe Bırch & Lauren Smıth’e mağlup gelerek turnuvada üçüncü oldular.

Bu sonuçların ardından, 204 sporcunun kota puan mücadelesi verdiği turnuvada Milli Badmintoncularımız 1 gümüş ve 2 bronz madalyanın sahibi oldu.