Türkiye 13 Yaş’ta Badmintonda Balkan Şampiyonu

6-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Yunanistan’da yapılan 13 Yaş Altı Balkan Badminton Şampiyonasında Türkiye Balkan Şampiyonu oldu.

27-28 Ağustos 2013 tarihlerinde Sırbistan’da yapılan 15 Yaş altı Balkan Şampiyonasında Balkan Şampiyonu olan Türkiye bu Şampiyonadan hemen 20 gün sonra Yunanistan’da yapılan 13 Yaş altında da Balkan Şampiyonu olarak alt yapıda da başarılı sporcular yetiştiğini göstermiş oldu.

15 yaş’ta Ferdilerde 20 Madalya’nın 11’ini alan Türk Milli Takımı 13 Yaş’ta 12 Madalya alarak Madalya sayısını artırdı.

13 Yaş Balkan Badminton Şampiyonasında Takım müsabakalarında Türk Milli Takımı Grubunda sırası ile Bulgaristan,Sırbistan ve Yunanistan B takımı, Yarı Finalde Moldova ve Finalde Romanya’yı  5-0 yenerek  Balkan Şampiyonu oldu.Ferdilerde  de Türk Milli takımı Badmintoncuları 5 Kategoriden Tek Erkek,Tekbayan,Çift Erkek ve Karışık Çiftlerde olmak üzere 4 kategoride Şampiyon oldular.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik alınan başarı ve madalyalar ile ilgili şunları söyledi. "15 yaş altından sonra 13 Yaş altında da yine bütün Balkan ülkelerini yenerek Şampiyon olduk, yine madalyaların yarısından fazlasını aldık, başarılarımız devam ediyor, alt yapıya önem veriyoruz. Milli Takıma sporcu veren bütün antrenörlerimizi sporcuları ile bu mutluluğu paylaşmaları için yurt dışına gönderiyoruz. Bu da antrenör ve sporcularımızı motive ediyor.

Balkan Şampiyonasında takımda yer alan ve derece alan sporcu ve onları yetiştiren antrenörlerimizi Yönetim kurulu kararı ile inşallah ödüllendireceğiz. Başarılarımız devam edecek.

Bizlere bu imkanları sağlayan Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’a ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a teşekkür ediyor,desteklerinin artarak devamını diliyorum.

13 BALKAN BADMİNTON ŞAMPİYONASI FERDİ MÜSABAKA SONUÇLARI:

TEK ERKEKLER:

1-ERENTÜRK ÖZDER

3-EFEKAN SARSILMAZ

3-SEZGİN KELEBEK

TEK BAYANLAR:

1-BENGİSU  ERÇETİN

2-NAİME YILMAZ

3-ZEHRA ERDEM

ÇİFT ERKEKLER:

1-ERDEM DOĞAN-ANIL TUTAL

2-SERKAN UĞURLU-MAZHAR BÜYÜKGÖZE

ÇİFT BAYANLAR:

2-ZEHRA ERDEM-GÖKÇEN ERGİNCAN

KARIŞIK ÇİFTLER:

1-EFEKAN SARSILMAZ-BENGİSU ERÇETİN

2-ERENTÜRK ÖZDER-ZEYNEP ÖZGEN

3-MEHMET YILMAZ-ECE BAŞAKIN