Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı sponsorluğunda Ankara Spor Salonunda yapılan 40 ülke’den 896 sporcunun katıldığı Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonası sona erdi.

Türkiye’nin Dünya Şampiyonası düzeyinde ilk defa ev sahipliği şampiyona’ya en fazla sporcu ile Hindistan 132, İngiltere 94, Fransa 82, Almanya 72, Danimarka 63, Japonya 58, Rusya 54, İsveç 54 ve Türkiye 61 sporcu ile milli takımlarını temsil ettiler.

Ankara Büyükşehir Belediye  Başkanı Melih Gökçek, Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonaya gelen öğrencilere ve seyircilere 5.000 adet Badminton malzemesi, okullara da Badminton dikme ve filesinden oluşan set hediye etti.

Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasında Şampiyonada Türkiye’yi temsilen 61 duayen badmintoncu arasında, Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Aydın Vali Yardımcısı Hayrettin Çiftçi gibi milli takımı temsilen sporcular katıldı.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik +45 yaşta yarıştı,ilk turu by geçen Özmekik 2.turda İngiliz sporcu yenilerek elendi.Özmekik’in rakibi İngiliz sporcu Karışık Çiftlerde Dünya Şampiyonu oldu.Türk Milli Takımından derece yapan sporcu olmadı.

 

 

 

Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik,  şunları söyledi “ Öncelikle Veteranlar Dünya Şampiyonasına sponsorluk yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Başkanımız  Badminton branşına en büyük desteği veren kişilerin başında geliyor, Başkanımız Melih Gökçek Keçiören’de Badminton olimpiyat hazırlık merkezi arsasını vererek inşaatını da üstlendi.İnşallah bundan sonra ülkemize Madalya kazandıran sporcular bu Olimpiyat hazırlık  merkezinde yetişecektir.

 

Yine Federasyonumuzun en büyük sponsoru ve kaynakları bize aktaran Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a vermiş oldukları bütçe desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, desteklerinin artarak devamını diliyorum.

 

Kategorilerinde ve yaş gruplarında şampiyon sporcular şöyle:

70 – Karışık Çiftler

1        Hans Schumacher+Renate Gabriel        Almanya

2        Harry Shadwick+Brenda Andrew         İngiltere

3        Gunter Michehl+Christel Klaar              Almanya

3        Michael Foy Coley+Beryl Goodall         İngiltere

70 – Çift Bayanlar

1        Brenda Andrew+Beryl Goodall             İngiltere

2        Rita Gerst+Christel Klaar                      Almanya

3        Lisbeth Bengtsson+Anna-Wiola Renholm İsveç/Finlandiya

3        Randi Gulbrandsen+Margaret Hudson   Norveç/Kanada

70 – Çift Erkekler

1        Yuji Shibazaki+Koji Tanaka                  Japonya

2        Michael Foy Coley+Harry Shadwick     İngiltere

3        Fritz Runge+Wolfgang Schuch              Almanya

3        Gerhard Gronboldt+Hans Schumacher   Almanya

70 - Tek Bayan

1        Renate Gabriel                                     Almanya

2        Rita Gerst                                            Almanya

3        Anna-Wiola Renholm                           Finlanda

3        Margaret Hudson                                 Kanada

70 - Tek Erkek

1        Seri Chintanaseri                                  Tayland

2        Koji Tanaka                                         Japonya

3        Hans Schumacher                                Almanya

3        Osmo Perkinen                                    Finlandiya

65 - Karışık Çiftler

1        Kenneth Tantum+Susan Awcock          İngiltere

2        Michael John Cox+Pamela Firth            İngiltere

3        Ian Brothers+Valerie Ann O’Neill         İngiltere

3        James Garrett+Kathleen Jenner            İngiltere

65 - Çift Bayanlar

1        Yasuko Kataito+Satoko Nakamura        Japonya

2        Sumiko Kaneko+Yuriko Okemoto         Japonya

3        Susan Awcock+Kathleen Jenner           İngiltere

3        Hiromi Mitsunaka+Chizuko Oketani       Japonya

65 – Çift Erkekler

1        Seri Chintanaseri+Chaisak Thongdejsri  Tayland

2        Pramot Khaosamang+Apirat Siwapornpitak          Tayland

3        John David Eddy+David Hutchinson      İngiltere

3        Ian Brothers+Kenneth Tantum              İngiltere

65 – Tek Bayan

1        Yuriko Okemoto                                   Japonya

2        Liudmila Ukk                                       Rusya

3        Irene Sterlie                                         Danımarka

3        Yasuko Kataito                                    Japonya

65 – Tek Erkek

1        Chaisak Thongdejsri                             Tayland

2        Carl-Johan Nybergh                             Finlandiya

3        Torben Hansen                                    Danimarka

3        John David Eddy                                  İngiltere

60 - Karışık Çiftler

1        Peter Emptage+Betty Bartlett               İngiltere

2        Christian Hansen+Gitte Attle Rasmussen  Danimarka

3        Graham Holt+Margo Jane Witty            İngiltere

3        William Hamblett+Ann Hurst                England

60 – Çift Bayanlar

1        Ann Hurst+Margo Jane Witty               İngiltere

2        Betty Bartlett+Brenda Creasey             İngiltere

3        Asta Pelkonen+Ulla Roinela                  Finlandıya

3        Kiyoko Furuhashi+Akiko Nikaido          Japonya

60 - Çift Erkekler

1        William Hamblett+Graham Holt             İngiltere

2        Henrik Fahrenholz+Jeppe Skov Jespen  Danimarka

3        Arne Gjelstrup+Christian Hansen          Danimarka

3        Peter Emptage+Graham Michael Robinson           İngiltere

60 – Tek Bayan

1        Siew Har Hong                                    Kanada

2        Betty Bartlett                                       İngiltere

3        Jette Nielsen                                        Danimarka

3        Lieselotte Wengberg                             İsveç

60 – Tek Erkek

1        Johan Croukamp                                  Güney Afrika

2        Henry Paynter                                     kanada

3        Christian Hansen                                  Danimarka

3        Terje  Dag Osthassel                            Norveç

55 - Karışık Çiftler

1        Dan Travers+Christine Black                İskoçya

2        Roger Taylor+Andrea Stretch               İngiltere

3        Katsura Takaoka+Hiroko Yuyama        Japonya

3        Tariq Farooq+Heidi Bender                   Avusturya/Almanya

55 -  Çift Bayanlar

1        Kuniko Yamamoto+Hiroko Yuyama      Japonya

2        Christine Black+Marjan Ridder             İskoçya/Holanda

3        Kimiko Tsuchiya+Mieko Yamamoto      Japonya

3        Ellen Margrethe Aagaard+Birte Bach Steffensen  Danimarka

55 - Çift Erkekler

1        Trirong Limsakul+Attakorn Maensamut Thailand

2        Jiamsak Panitchaikul+Surapong Suharitdumrong    Thailand

3        Hisao Ochiai+Katsura Takaoka             Japan

3        Jens Dall-Hansen+Jesper Schou Nielsen   Denmark

55 – Tek Bayan

1        Heidi Bender                                        Germany

2        Christine Black                                     Scotland

3        Flera Dayanova                                    Russia

3        Vandana Deogirikar                             India

55 – Tek Erkek

1        Dan Travers                                        Scotland

2        Yuri Smirnov                                        Russia

3        Sergey Bushuev                                   Russia

3        Vladimir Koloskov                                Russia

50 - Karışık Çiftler

1        Chang Wen-Sung+Mei-Ying Lee          Çin

2        Nattapol Sanlekanun+Juthatip Apiwatthanawong   Tayland

3        Jesper Kritter Tolman+Helle Sjorring     Danimarka

3        Eric Plane+Debra Rigby                       İngiltere

50 – Çift Bayanlar

1        Pamela Peard+Sian Williams                 İrlanda

2        Lone Hagelskjaer Knudsen+Mei-Ying Lee           Danimarka/Çin

3        Hiromi Imazu+Naoko Saegusa              Japonya

3        Heidi Bender+Helle Sjorring                  Almanya/Danimarka

50 – Çift Erkekler

1        Morten Christensen+Martin Qvist Olesen  Danimarka

2        Bobby Ertanto+Simbarsono Sutanto       Endenezya

3        Thomas Bunn+Michael Schneider         Almanya

3        Jan Bertram Petersen+Jesper Kritter Tolman        Danimarka

50 - Tek Bayan

1        Lone Hagelskjaer Knudsen                   Danimarka

2        Jeannette Van Der Werff                     Holanda

3        Janet Walker                                        İngiltere

3        Cathy Bargh                                        İngiltere

50 - Tek Erkek

1        Martin Qvist Olesen                             Danimarka

2        Chang Wen-Sung                                 Çin

3        Loke Poh Wong                                   Avusturya

3        Eric Plane                                            İngiltere

45 - Karışık Çiftler

1        Mark Golds+Debora Miller                   İngiltere

2        Jon Austin+Vivienne Gillard                  İngiltere

3        Erik Soderberg+Anki Gunners               İsveç

3        Jan Bertram Petersen+Helle Blomsterberg           Danimarka

45 - Çift Bayanlar

1        Betty Blair+Debora Miller                     İngiltere

2        Feng Mei-Ying+Kang Chia Yi               Çin

3        Anki Gunners+Tanja Karlsson               İsveç

3        Helle Blomsterberg+Jeanette Koldsoe   Danimarka

45 – Çift Erkekler

1        Patrik Bjorkler+Jens Olsson                  İsveç

2        Hendry Sapurta Ho+Effendy Widjaya    Endenozya

3        Venkataraju Akula+B. V. S. K. Lingeswara Rao  Hindistan

3        Milan Duvsund+Erik Soderberg             İsveç

45 - Tek Bayan

1        Feng Mei-Ying                                     Çin

2        Betty Blair                                           İngiltere

3        Dorota Grzejdak                                   Polanya

3        Berit Thyness                                       Norveç

45 - Tek Erkek

1        Bo Sorensen                                        Danimarka

2        Mayur Tawade                                    Hindistan

3        Vladislav Tikhomirov                            Rusya

3        B. V. S. K. Lingeswara Rao                 Hindistan

 

40 - Karışık Çiftler

1        Nick Ponting+Julie Bradbury                 İngiltere

2        Joacim Fellenius+Gitte Sommer             İsveç/Danimarka

3        Kei Hamaji+Reiko Nagaharu                Japonya

3        Paul Mitchell+Olga Bryant                    İngiltere

40 – Çift Bayanlar

1        Mie Hanyu+Akiko Ueda                       Japonya

2        Karina Bye+Louise Culyer                    İngiltere

3        Reiko Nagaharu+Chika Tanifuji             Japonya

3        Anne Birgitte Nielsen+Gitte Sommer     Danimarka

40 – Çift Erkekler

1        Eddy Hartono+Rudy Wijaya ~               Endenozya/Filipinler

2        Stefan Edvardsson+Joacim Fellenius      İsveç

3        Chatchai Boonmee+Wittaya Panomchai    Tayland

3        Oleg Grigoryev+Vadim Nazarov           Rusya

40 - Tek Bayan

1        Gitte Sommer                                       Danimarka

2        Csilla Gondane Forian                           Macaristan

3        Tatjana Geibig-Krax                             Almanya

3        Reni Hassan                                        Bulgaristan

40 - Tek Erkek

1        Henrik Groenfeldt-Soerensen                Danimarka

2        Stefan Edvardsson                                İsveç

3        Jakob Oestergaard                               Danimarka

3        Chang-Jun Wu                                     Çin

35 - Karışık Çiftler

1        Maurice Niesner+Claudia Vogelgsang   Almanya

2        Johan Clausen+Lina Lindholm               İsveç

3        Andre Bertko+Silke Schneider              Almanya

3        Philip Kurz+Rita Yuan Gao                   İsviçre/İskoçya

35 – Çift Bayanlar

1        Rebecca Pantaney+Lynne Swan           İngiltere

2        Rita Yuan Gao+Claudia Vogelgsang      İskoçya/Almanya

3        Kazumi Ichinohe+Atsuko Ozaki            Japonya

3        Irina Grigoryeva+Maria Kurochkina      Rusya

35 – Çift Erkekler

1        Harijanto Arbi+Tri Kusharjanto             Endenozya

2        Lee Clapham+Nick Ponting                  İngiltere

3        Jan-Lennard Hay+Ingo Waltermann      Almanya

3        Dharma Gunawi ~+Juergen Koch         Endenozya /Avusturya

35 - Tek Bayan

1        Claudia Vogelgsang                              Almanya

2        Rebecca Pantaney                               İngiltere

3        Rita Yuan Gao                                     İskoçya

3        Renu Chandrika Hettiarachchige           Sri Lanka

35 - Tek Erkek

1        Vadim Itckov                                       Rusya

2        Konstantin Myakishev                          Rusya

3        Cm Shashidhar                                     Hindistan

3        Lars Klintrup                                        Danimarka